Глобальні тенденції рівня зайнятості населення в лісовому секторі
Робоча сила в лісовому секторі, від польових операторів до дослідників, повинна бути готова до майбутніх вимог і викликів, включаючи біоекономіку, зміну клімату, зменшення біорізноманіття й очікування громадськості. Науковці й фахівці з організації праці об’єднують зусилля щодо реалізації ініціативи «Спільне партнерство з питань лісу» заради збільшення глобальної зайнятості в лісовому секторі.
Ліси займають 31 % світової суші й розподілені по континентах нерівномірно, проте лісовий сектор є важливим джерелом засобів до існування та доходів для мільйонів людей, особливо в сільській місцевості. В ньому працюють понад 33 мільйони осіб, що становить більше ніж 1 % світової зайнятості. Дві третини світових лісів (66 %) ростуть на території всього 10 країн, у лісовій галузі яких зайнято понад 18,6 мільйона працівників. Незважаючи на те, що на Азію припадає лише 15 % лісових площ світу, майже дві третини працівників зосереджені саме в цьому регіоні. Лісовий сектор включає лісогосподарську діяльність (лісове господарство та лісозаготівлю), проте більшість видів діяльності зосереджено саме на переробці деревини. Так, 58 % загальної кількості працевлаштованих припадає на виробництво деревини та виробів із неї, ще 18 % – зосереджено у целюлозно-паперовому виробництві. В цілому ж, поточні цифри глобальної зайнятості свідчать про загальне зниження на 15 % людей, зайнятих у пов’язаній із лісами діяльності. Ця зміна є найбільш помітною в Америці та Азії. Тим часом кількість лісових робітників зросла в Африці та практично не змінилася в Європі та Океанії. Загальний спад частково пояснюється підвищенням рівня механізації та, як наслідок, підвищенням продуктивності праці.
Фахівці наголошують на значних складнощах в обчисленні даних щодо повного обсягу робочої сили, пов’язаної з лісами. Саме тому Міжнародна організація праці (International Labour Organization, ILO), Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (Food and Agriculture Organization, FAO) та Інститут лісового господарства Тюнена (Thünen-Institute of Forestry) об’єднали та зосередили зусилля на ініціативі «Спільне партнерство з питань лісу» (Collaborative Partnership on Forests, CPF), яка діє в рамках досягнення Цілей сталого розвитку до 2030 року (The 2030 Agenda for Sustainable Development). Необхідною умовою для забезпечення науково обґрунтованих політичних рішень і стратегій реагування є доступність надійних і порівнянних статистичних даних про зайнятість у лісовому господарстві в національному та глобальному масштабах.
Сектор економіки лісового господарства УкрНДІЛГА