Заходи з інтенсифікації росту сіянців дуба звичайного в ДП «Харківська ЛНДС»

Image: 

У червні науковці та працівники ДП «Харківська ЛНДС», а також співробітники відділу лісовідновлення та захисного лісорозведення УкрНДІЛГА провели досліди з підживлення сіянців дуба звичайного із закритою кореневою системою з метою інтенсифікації їх росту.

Сіянці вирощують на теплично-розсадницькому відділенні Південного лісництва ДП «Харківська ЛНДС» у контейнерах із агроволокна в умовах відкритого ґрунту в дерев’яних коробах.

Для листового підживлення в поточному році були використані добрива торгової марки «Quantum» за нормами, рекомендованими виробником, зокрема:

– висококонцентроване рідке азотне добриво «Квантум Грін Актив»;

– мікродобриво, що містить комплекс 100 % хелатованих EDTA мікроелементів (цинку, марганцю, міді), збагачений азотом і сіркою, «Квантум ТРІО»;

– концентроване мідне мікродобриво з вираженою антибактеріальною та фунгіцидною дією «Квантум КопперФілд» у комплексі з антистресовим препаратом для підвищення стійкості рослин до посухи і пошкоджень високими температурами та стимуляції коренеутворення «Квантум Т80»;

– концентроване добриво, що містить фосфор і калій у спеціальній надзвичайно доступній для рослин формі «Квантум Фітофос»

– комплексне добриво з амінокислотами та екстрактом морських водоростей «Квантум-СіАмін»;

– комплексне добриво-антистресант із амінокислотами «Квантум АміноМакс 200»;

– комплексне добриво на основі спеціального набору амінокислот й екстракту морських водоростей «Квантум Форт Нокс»;

– моноелементне мікродобриво «Квантум-БОР АКТИВ».

 

 

Усього було закладено 10 дослідних варіантів із листовим підживлення сіянців дуба зазначеними добривами.

Оцінювання впливу хелатних форм добрив, до складу яких входить комплекс макро- та мікроелементів мінерального живлення, стимуляторів росту та органічної складової, з метою регулювання росту та стану сіянців деревних порід в Україні, вочевидь, проводиться вперше.

Крім того, попередньо був закладений дослід із передвисівним намочуванням жолудів у розчині добрив «Квантум-СіАмін», «Квантум Т80» та «Квантум АміноМакс 200» за нормами, рекомендованими виробником препаратів. Слід відмітити, що передвисівне намочування жолудів у розчині зазначених добрив позитивно вплинуло на біометричні показники вирощуваних сіянців. Так, різниця за висотою становить 23 %, а за діаметром кореневої шийки – 9 % порівняно із сіянцями на контролі (без передвисівного намочування в розчині зазначених добрив). Також на дослідному варіанті була на 30 % більшою кількість сіянців, що мали вже другий приріст за висотою.

Проведені дослідження є складовою науково-дослідних робіт за бюджетною темою № 11 «Дослідити ріст і розвиток лісових культур, створених садивним матеріалом із закритою кореневою системою, та розробити рекомендації щодо удосконалення технології їх створення» (№ ДР 0120U101897, 2020–2024 рр.), замовником якої є Держлісагентство України. Зазначені роботи провели О. М. Даниленко і І. І. Дєгтяренко (ДП «Харківська ЛНДС») та М. Г. Румянцев і П. Б. Тарнопільський (УкрНДІЛГА).

Застосування хелатних форм добрив сприятиме збереженню довкілля та дасть змогу отримувати стандартний і великомірний садивний матеріал із необхідними біометричними характеристиками як для лісокультурного виробництва, так і для садово-паркового господарства. Висока якість садивного матеріалу, його біометричні показники та життєздатність є запорукою створення лісових культур, стійких до несприятливих кліматичних умов, антропогенного впливу, техногенного навантаження, ураження хворобами та пошкодження шкідниками. Культури, створені сіянцями із кращими біометричними показниками, в процесі вирощування яких застосовували різні методи інтенсифікації, й надалі відзначаються кращим ростом вже безпосередньо на лісокультурній площі.

ДП «Харківська ЛНДС»

Відділ лісовідновлення та захисного лісорозведення УкрНДІЛГА