У ДП «Харківська ЛНДС» проведено чергові заходи з інтенсифікації вирощування садивного матеріалу дуба звичайного
Відповідно до Тематичного плану науково-дослідних робіт УкрНДІЛГА на теплично-розсадницькому відділенні Південного лісництва ДП «Харківська ЛНДС» було проведено обміри біометричних показників сіянців дуба звичайного із закритою та відкритою кореневою системою та чергові заходи з інтенсифікації їхнього вирощування шляхом внесення випробуваних раніше стимуляторів росту рослин та добрив способом кореневого (полив) або листкового (обприскування надземної частини) підживлення.
Дослідження проведено на початку серпня науковцями станції (Даниленком О. М.) та відділу лісовідновлення та захисного лісорозведення УкрНДІЛГА (Румянцевим М. Г. і Тарнопільським П. Б.) на 19 дослідних варіантах з вирощування сіянців дуба із закритою кореневою системою та 10 дослідних варіантах для сіянців дуба з відкритою кореневою системою в розсаднику з поливом.
Проведення обліків біометричних показників сіянців дуба із закритою кореневою системою в дослідних варіантах
Листкове підживлення сіянців дуба із закритою кореневою системою на відкритому полігоні
Листкове підживлення сіянців дуба з відкритою кореневою системою в розсаднику з поливом
Усі випробувані стимулятори росту й добрива застосовують у невеликих дозах відповідно до інструкції, що є привабливим з огляду на економічну доцільність та екологічну безпеку їхнього використання, оскільки всі препарати належать до IV класу небезпеки – «практично безпечні».
Результати обліків та аналізу біометричних показників свідчать, що всі випробувані стимулятори росту рослин і добрива позитивно вплинули на ріст і розвиток садивного матеріалу. Так, перевищення за висотою сіянців дуба із закритою кореневою системою у різних варіантах дослідів коливалося в межах від 21 % до 40 %, порівнюючи з контролем (сіянцями, вирощеними без застосування стимуляторів росту та добрив), а сіянці з відкритою кореневою системою в дослідних варіантах виявилися на 7–12 % вищими за контроль. За діаметром на рівні кореневої шийки це перевищення становило 9–47 % для сіянців дуба із закритою кореневою системою та 7–13 % для сіянців дуба з відкритою кореневою системою.
Науковці вдячні майстру тепличного комплексу Південного лісництва І. І. Дєгтяренко за допомогу в проведенні науково-дослідних робіт.
Проведені дослідження є складовою науково-дослідних робіт за бюджетною темою № 11 «Дослідити ріст і розвиток лісових культур, створених садивним матеріалом із закритою кореневою системою, та розробити рекомендації щодо удосконалення технології їх створення» (№ ДР 0120U101897, 2020–2024 рр.), замовником якої є Державне агентство лісових ресурсів України.
Заходи проведено з метою удосконалення режимів і способів вирощування стандартного садивного матеріалу дуба звичайного з відкритою й закритою кореневою системою та вивчення їхньої ефективності.
Науковці ДП «Харківська ЛНДС»
і відділу лісовідновлення та захисного лісорозведення УкрНДІЛГА
Фото надано с. н. с. відділу лісовідновлення та захисного лісорозведення П. Б. Тарнопільським