Лабораторний аналіз грунту на наявність фітопатогенних мікроорганізмів: важливість та процедура закладання грунтових проб

Вивчення фітопатогенних мікроорганізмів у ґрунті є ключовим аспектом оцінки ризику для вирощування посадкового матеріалу. Дослідження на наявність збудників захворювань дає розуміння для подальших дій, задля виявлення, боротьби та попередження можливих інфекційних захворювань. Процедура аналізу ґрунтових проб для виявлення патогенних мікроорганізмів є складною та важливою.

Збір проб. Першим кроком в лісових розсадниках визначають місця та зони, де відмічено розповсюдження патогенних мікроорганізмів. Для фітопатологічного аналізу відбирають грунт у мінімальній кількості 100 г, а також за потребою рослинний матеріал або частини рослин. Під час відбору проб дотримуються санітарних норм, використовуючи захисний одяг та рукавички. Далі зібрані грунтові проби пакують у чисті стерильні контейнери (заборонено використовувати целофанові пакети), кожен позначається даними про місце, дату та глибину збору і надсилають у лабораторію ДСЛП “Харківлісозахист”.

Аналіз проб в лабораторії. Фітопатологічний аналіз грунту з лісових розсадників робиться з метою визначення збудників фітопатогенних грибів з роду Fusarium Sp., Alternaria sp. та Botrytis, а також для визначення ступеню зараженості грунту, що може призвести до загибелі рослин. Для проведення фітопатологічного грунтового аналізу аналізу проб використовується метод стандартних розведень. В якості штучних живильних середовищ для виділення грунтових мікроміцетів використовується середовище Чапека. Середовище робиться в лабораторії з додаванням мікроелементів. Час культивації 7 діб в термостаті при температурі +25°C. Даний метод дозволяє виявити домінантний видовий комплекс мікроміцетів грунтового зразка. Для стерилізації чашок Петрі, лабораторних інструментів використовується 0,5% розчин перманганату калію та етиловий спирт.

Отримані результати аналізу дозволяють оцінити ризик для навколишнього середовища. Засновуючись на цьому аналізі, можуть розроблятися стратегії управління патогенними мікроорганізмами та заходи для зменшення їх поширення. Однією з цих стратегій може бути обробіток грунту спеціальними хімічними/біологічними речовинами речовинами або заміна верхнього шару грунту.

Аналіз ґрунту на наявність фітопатогенних мікроорганізмів є важливим елементом у лісовідновленні країни. Збір та передача проб грунту для фітопатологічного аналізу є одним з етапів збільшення лісистості України. Дотримання настанов та рекомендацій з лісозахисту одна із запорук виростити та передати наступним поколінням здоровий ліс.