Проведено заходи з інтенсифікації вирощування садивного матеріалу дуба звичайного у ДП «Харківська ЛНДС»

Image: 

На теплично-розсадницьких відділеннях багатьох філій лісового господарства в різних регіонах країни під час вирощування стандартного садивного лісового матеріалу головних лісотвірних порід, останнім часом доволі широко застосовують різні препарати (стимулятори росту рослин, добрива) з метою інтенсифікації його росту. Підживлення сіянців проводиться кореневим (шляхом поливу) чи листовим (шляхом обприскування надземної частини) внесенням препаратів.

На теплично-розсадницькому відділенні Південного лісництва ДП «Харківська ЛНДС» з метою удосконалення режимів і способів вирощування стандартного садивного матеріалу дуба звичайного з відкритою та закритою кореневими системами і вивчення їх ефективності, в поточному році було заплановано закладання дослідів з випробування стимуляторів росту рослин та добрив для кореневого та листового підживлення сіянців.

13 червня науковці ДП «Харківська ЛНДС» (Даниленко О. М.) та відділу лісовідновлення та захисного лісорозведення УкрНДІЛГА (Румянцев М. Г. і Тарнопільський П. Б.) провели перше підживлення сіянців дуба стимуляторами росту і добривами.

З метою інтенсифікації росту сіянців дуба із закритою кореневою системою шляхом кореневого та листового їх підживлення, було використано наступні стимулятори росту – «Radifarm», «Egrow», «Аміностим», «Megafol», «Amino Star», «Стимовіт TURBO» та добрива – «Partner» (NPK 35.10.10), «Partner» (NPK 20.20.20), «Рокогумін», «ROST концентрат» (NPK 15.7.7), «Brexil Multi», «Нутрівант Плюс», «Help Rost», «Master» (NPK 20.20.20), «Master» (NPK 6.3.6), «ROSASOL» (NPK 8.17.41) відповідно до норм внесення та концентрацій розчинів, які рекомендовано виробником.

Для підживлення сіянців дуба з відкритою кореневою системою способом кореневого та листового підживлення, застосовувалися наступні стимулятори росту – «Аміностим», «Megafol», «Amino Star», «Стимовіт TURBO» та добрива – «Partner» (NPK 35.10.10), «Partner» (NPK 20.20.20), «ROST концентрат» (NPK 15.7.7), «Brexil Multi», «Нутрівант Плюс», «ROSASOL» (NPK 8.17.41), відповідно до інструкції виробника.


Стимулятори росту рослин і добрива, які застосовували для підживлення сіянців дуба з відкритою і закритою кореневими системами.

Загалом було закладено 19 дослідних варіантів на відкритому полігоні з вирощування сіянців дуба із закритою кореневою системою та 10 дослідних варіантів для сіянців дуба з відкритою кореневою системою у теплиці.

Усі випробувані стимулятори росту і добрива характеризувалися невеликою нормою витрати, що є привабливим з погляду економіки та впливу на довкілля. Окрім того, всі препарати належать до IV класу небезпеки – «практично безпечні».


Листове підживлення сіянців дуба із закритою кореневою системою
на відкритому полігоні

 


Листове підживлення сіянців дуба з відкритою кореневою системою
у теплиці

У поточному році заплановано провести дворазове підживлення сіянців. Наступне підживлення орієнтовно буде проведено через 4–6 тижнів.

Науковці вдячні Дєгтяренко І. І., майстру тепличного комплексу Південного лісництва та Лобку О. О., лісничому Південного лісництва, за допомогу в проведенні науково-дослідних робіт.

Проведені дослідження є складовою науково-дослідних робіт за бюджетною темою № 11 «Дослідити ріст і розвиток лісових культур, створених садивним матеріалом із закритою кореневою системою, та розробити рекомендації щодо удосконалення технології їх створення» (№ ДР 0120U101897, 2020–2024 рр.), замовником якої є Державне агентство лісових ресурсів України.

Висока якість садивного матеріалу, його біометричні показники та життєздатність є запорукою створення стійких до несприятливих кліматичних умов, антропогенного впливу та техногенного навантаження,   ураження хворобами та пошкодження шкідниками лісових культур під час лісовідновлення та лісорозведення. Культури, створені садивним матеріалом із кращими біометричними показниками, в процесі вирощування якого застосовували різні методи інтенсифікації, і надалі відзначаються кращим ростом вже на лісокультурній площі.

П. Б. Тарнопільський, с.н.с. відділу лісовідновлення та

захисного лісорозведення УкрНДІЛГА (керівник теми № 11);

 

О. М. Даниленко, заступник директора з наукової роботи ДП «Харківська ЛНДС» (виконавець теми № 11);

 

М. Г. Румянцев, с.н.с. відділу лісовідновлення та захисного лісорозведення УкрНДІЛГА, канд. с.-г. наук, ст. досл. (виконавець теми № 11)