Лісові пожежі були і є найбільшим лихом для лісу.

Image: 

                                                                                                                          Лісові пожежі були і є найбільшим лихом для лісу.

За лічені хвилини лісові пожежі можуть знищити або пошкодити насадження, що вирощувалися десятиріччями. Вогонь зводить на нівець працю цілих поколінь лісівників. При цьому пошкоджуються не тільки дерева, кущі, трав’яниста рослинність, а гинуть також дикі тварини, птахи, комахи; вогонь знищує службові споруди у лісах, може перекинутись на житлові будинки, що знаходяться поряд з лісом. На лісових пожежах можуть загинути й люди…

Для боротьби з цим лихом необхідно знати класифікацію лісових пожеж, яка б відображала багатогранність пожеж і була основою в організації їх гасіння . Проф. Л.І. Яшнов запропонував класифікацію в основу якої він поклав три види лісових пожеж:

Низова пожежа. Під час низової пожежі згоряє лісова підстилка, лишайники, мох, трави, опале на землю листя та гілля. Швидкість поширення пожежі за вітром – 0,25‒5 км/год. Висота полум’я – до 2,5 м. Температура горіння – близько 700 °C (іноді вище).

Для зупинки розповсюдження та локалізації застосовують найпростіші технічні способи гасіння вогню: захльостування кромки і засипання її грунтом, а також гасіння водою за допомогою насосів, мотопомп, оборюванням плугами, канавокопачами, влаштуванням мінералізованих смуг та пуском відпалу.

Верхова пожежа. Верхова лісова пожежа охоплює листя, хвою, гілки і всю крону, може охопити (в разі повальної пожежі) трав’яно-моховий покрив ґрунту. Швидкість поширення пожежі – від 5 до 70 км/год. Температура – від 900 °C до 1200 °C. Розвивається вона, зазвичай, за посушливої вітряної погоди з низової пожежі в насадженнях із низько опущеними кронами, в різновікових насадженнях, а також у рясному хвойному покриві. Під час верхових пожеж утворюється велика маса іскор із палаючих гілок і хвої, що летять перед фронтом вогню і створюють низові пожежі за кілька десятків, а в разі ураганної пожежі – інколи за кілька сотень метрів від основного вогнища.

Тактика гасіння верхових пожеж має свої особливості:

1) верхові лісові пожежі слабкої інтенсивності, де вогонь поширюється тільки на ділянках із груповим розташуванням хвойного лісу, можуть бути погашені потужними струменями розпиленої води від наземної пожежної техніки або із застосуванням літаків та вертольотів з ВЗП.

Застосовувати авіаційні сили та засоби у цьому випадку необхідно для зрошення з малої висоти польоту значної ділянки по довжині фронту горіння.

Найефективніший спосіб гасіння лісової пожежі полягає в послідовних, з малим інтервалом, зливах води з літаків (вертольотів), особливо під час застосування літаків у рівнинній місцевості;

2) верхові лісові пожежі середньої і високої інтенсивності можуть гаситися випалом. Опорні смуги для випалу прокладаються уздовж фронту і флангів пожежі в місцях з найменшим запасом горючого матеріалу, на ділянках з перевагою листяних порід, вільних від хвойного лісу та повалених дерев.

Уздовж опорної лінії очищають від сухої трави, гілля, повалених дерев смугу шириною 10-15 м, як опорні смуги можна використати дороги, протипожежні розриви та інші загороджувальні бар’єри;

Залучення літаків та вертольотів для гасіння верхових пожеж середньої та високої інтенсивності малоефективне і практично неможливе через штормовий вітер, пориви якого сягають до 20-25 м/с.

Торф’яна пожежа. Підземні (ґрунтові) пожежі в лісі найчастіше пов’язані із займанням торфу, яке стає можливим у результаті осушення боліт. Поширюються зі швидкістю до 1 км на добу. Можуть бути малопомітні і поширюватися на глибину до декількох метрів, унаслідок чого становлять додаткову небезпеку і вкрай погано піддаються гасінню. Для гасіння таких пожеж необхідна попередня розвідка.

Підземні пожежі можна локалізувати, роблячи канави навколо пожежі глибиною до мінерального грунту, або рівня грунтових вод та шириною по дну не менше 30см.

     Основною «причиною» виникнення лісових пожеж є порушення громадянами вимог Правил пожежної безпеки в лісах України під час відпочинку у лісі та випалювання сухої трав'яної рослинності на сільгоспугіддях, пустирях, вздовж доріг. Сильні весняні вітри роздмухують вогонь і розповсюджують його у прилеглі лісові насадження, чим створюють реальну загрозу їх знищення. Зростання відвідування лісових насаджень населенням під час тривалої посухи також значно збільшує кількість пожеж. Бавитись з вогнем у лісі це насамперед шкодити самому собі, адже за це передбачена не тільки адміністративна, а у певних випадках й кримінальна відповідальність.

Для зменшення кількості випадків лісових пожеж в 2021 році, слід знати , що з моменту сходження снігового покриву до настання стійкої вологої осінньої погоди або утворення снігового покриву в лісі підвищується рівень пожежної небезпеки , цей період прийнято називати Пожежонебезпечним

Протягом пожежонебезпечного періоду забороняється: 
-розведення багать у лісі; 
- заїзд на територію лісового фонду (крім транзитних шляхів) транспортних засобів та інших механізмів; 
- палити, кидати в лісі непогашені сірники (крім місць, обладнаних для цих цілей); 
- розміщувати ближче, ніж за 100 м від узлісся смітники, вогненебезпечні виробництва та розводити багаття; 
- випалювати траву та інші рослинні рештки на землях лісового фонду, а також на інших земельних ділянках, що безпосередньо прилягають до лісу (в тому числі проводити сільськогосподарські пали); 
- звалювати та спалювати у лісових насадженнях сміття, будівельні залишки, побутові та горючі відходи тощо. 

- забороняється відвідувати хвойні насаджень при 5 класі пожежної небезпеки (надзвичайна небезпека) за умовами погоди.

                                                                                                                       Пам'ятайте:

Громадський обов'язок кожної людини , при виявленні в лісі або поблизу від нього загорання лісової підстилки, опаду, або сухої трави не дати пожежі розповсюдитись та негайно телефонувати за номером «101»

Дотримуючись правил пожежної безпеки збережемо наші ліси !