Лісовідновні рубки як лісогосподарський захід природного відновлення лісу

 

Науковці лабораторії лісівництва відпрацьовують технологію проведення лісовідновних рубок в соснових і дубових лісах для вирішення проблем, пов’язаних із розробкою екологічно орієнтованих технологій і систем лісогосподарських заходів, спрямованих на збереження і відновлення природних лісів, їхнього біологічного різноманіття. Для цього закладено низку стаціонарних дослідних об’єктів, де вивчаються лісівничі особливості впливу цих рубок на процеси природного відтворення та випробовуються технології їхнього проведення, що забезпечують максимальне збереження екологічного середовища і захисних властивостей лісу. 

 



 

Природне поновлення дуба і ясена в досліді з лісовідновної рубки

Проведені у Лівобережному Лісостепу України дослідження свідчать, що можливо орієнтуватись на природне відтворення лісів, зокрема соснових і дубових, у значно більших обсягах. При цьому необхідно враховувати біологічні особливості породи, зокрема особливості їх плодоношення, ступінь розвитку трав’яного покриву в різних типах лісу, вплив різних лісогосподарських заходів на процеси природного поновлення, в т. ч. організаційно-технологічних елементів різних систем рубок.

Аналіз даних ефективності лісогосподарських заходів, проведених на дослідних об’єктах УкрНДІЛГА свідчить, що в соснових та дубових лісах найкраще природне поновлення забезпечується при проведенні лісовідновних рубок за запропонованою технологією в насіннєвий рік у поєднанні із заходами сприяння природному відновленню.

 

Лабораторія лісівництва УкрНДІЛГА

Фото: н. с. лаб. лісівництва УкрНДІЛГА

М. Г. Румянцев